Brda Janowo - Bydgoszcz - Klub turystyki "Noteć"

K l u b      T u r y s t y k i     "N o t e ć"
  księga gości
  o szkole
  drukuj stronę
Szukaj
RODO
Idź do spisu treści

Menu główne:

Brda Janowo - Bydgoszcz

Splywy kajakowe > 2015

W sobotę 15 sierpnia br.  Klub Turystyki „Noteć” zorganizował spływ kajakowy na trasa Janowo Bydgoszcz HSW  „Łuczniczka”. Plany pokrzyżowały nam  zawody pływackie odbywające się na Brdzie. Zakończenie spływu nastąpiło na Wyspie Młyńskiej. Komandorem spływu był p. Tadeusz Kunikowski.
Z przystani PTTK w Janowie 20 uczestników spływu wypłynęło o 10:30 kajakami w dół rzeki. Piękna pogoda towarzyszyła nam aż do mety. Przyjemna „bryza” owiewała nas dając ukojenie. Słońce delikatnie połyskiwało na falach. Wspaniałe widoki po obu stronach rzeki zapierały nam dech. Soczysta zieleń, zarośla, trzciny. W pierwszej fazie kajaki dość leniwie przepływały nad gęstą roślinnością wodną, przez rozległe wody zalewu Smukalskiego.
Zaporę wodną pokonali wszyscy bez problemu przenosząc kajaki przez przeprawę obok elektrowni. Rzeka nabrała tempa, spływ stał się bardziej dynamiczny. Mijaliśmy kolejne zakola Brdy, malownicze, czasem tajemnicze. Omijaliśmy zwalone pnie drzew, kłanialiśmy się zwisającym gałęziom. Nurt i wiatr czasem nas przybliżał do brzegów, czasem do siebie. Można było wówczas wymienić się spostrzeżeniami, napojami albo kanapką. Tak przepłynęliśmy spory odcinek podziwiając czystą wodę, ryby i gnieżdżące się ptasie rodziny.
Po drodze nie wytrzymaliśmy bliskości wody i przybijając do brzegu oddaliśmy się harcom wodnym już bez kajaków. Po kąpieli odświeżeni i odprężeni ruszyliśmy dalej.
Minęliśmy ujęcie wody Czyżkówko, przepłynęliśmy pod mostem, obok wejścia do kanału, pod mostem kolejowym, aż rzeka ubrała się w” lamówki”- równiutkie nabrzeża. Wypłynęliśmy na zakole rzeki i dopłynęliśmy do końca naszego spływu. Tam wyciągnęliśmy kajaki. W oczekiwaniu na busa mieliśmy przyjemność oglądać pływaków, którzy brali udział w zawodach pływackich na Brdzie. Wspaniała przygoda dobiegała końca.
Tadeusz Kunikowski

 
e-mail: Tadeusz Kunikowski
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego