Brda Rudzki Most - "piekielko" - Gostycyn-Nogawica - Klub turystyki "Noteć"

K l u b      T u r y s t y k i     "N o t e ć"
  księga gości
  o szkole
  drukuj stronę
Szukaj
RODO
Idź do spisu treści

Menu główne:

Brda Rudzki Most - "piekielko" - Gostycyn-Nogawica

Splywy kajakowe > 2015


W dniu 01 czerwca 2015 r. Klub Turystyki „Noteć” zorganizował spływ kajakowy na trasie Rudzki most (Tuchola) - Gostycyn Nogawica przepływając przez uroczysko „Piekiełko”. Pierwsza część trasy odbywa się na odcinku do Świtu. Od Rudzkiego Mostu Brda przyśpiesza. Na tym odcinku napotykamy kamieniste bystrza oraz znaczny spadek wody, który powoduje, iż miejscami rzeka nabiera górskiego charakteru
bystrza i zwalone drzewa, od Rudzkiego Mostu zaczyna się niezła jazda, powalone drzewa, głazy, utykamy na chwilę w trudnym miejscu, nurt obraca kajak, robi się nieciekawie, niestety wywrotka, ale po paru minutach płyniemy dalej. Dopływamy do pola namiotowego w Świcie. Przed nami "Piekiełko" słyszeliśmy o tym miejscu legendy, ale nie jest dużo trudniej niż od Rudzkiego Mostu do Świtu, chociaż przeszkód więcej.  
Nurt szybki, utykamy parę minut na powalonym pniaku, ale od czego ręce i wiosła oparte o przeszkodę. Okolica przepiękna wysokie brzegi, szybki nurt.  
Jeszcze parę zwalonych drzew, gdzieś nie trafiamy zbyt celnie w przesmyk, ale podpórka wiosłem ratuje przed wywrotką. Za mostem w miejscowości Piła
Młyn następuje koniec przełomu nurt rzeki uspokaja się, gdyż rozpoczynają się rozlewiska jeziora Koronowskiego. Rzeka zwalnia, staje się szersza, nurt przestaje nieść i trzeba ostro wiosłować. Parę kilometrów ostrego wiosłowania daje się we znaki, dopływamy do Nogawicy. Zakończenie spływ następuje przy stanicy wodnej PTTK w miejscowości Gostycyn Nogawica.
Bezpieczeństwo i fachową opiekę zapewnił nam instruktor kajakarstwa pan Tadeusz Kunikowski.


 
 
e-mail: Tadeusz Kunikowski
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego