Brda - Klub turystyki "Noteć"

K l u b      T u r y s t y k i     "N o t e ć"
  księga gości
  o szkole
  drukuj stronę
Szukaj
RODO
Idź do spisu treści

Menu główne:

Brda

Splywy kajakowe > 2017

Relacja - zdjęcia

Dzień 1 (Świeszyno – Stara Brda 11km ok. 4-6 godzin)

Dzień 2 (Stara Brda – Nowa Brda 14km ok. 5-6 godzin)

Dzień 3 (Nowa Brda – Rzewnica 18km ok. 5-7 godzin)

Dzień 4 (Rzewnica – Sąpolno 19km ok. 5-7 godzin)

Dzień 5 (Sąpolno –
Małe Swornegacie 13,5 km )

Wodowanie ok. godz 11.00

Dzień 1
Wtorek (Świeszyno – Stara Brda 11km ok. 4-6 godzin)

Spływ rozpoczynamy w Świeszynie(233km). Na rozgrzewkę przepływamy Jezioro Pietrzykowskie Duże (zwane też Głębokim ) – jezioro raczej płytkie, porośnięte roślinnością bagienną. Po wpłynięciu na rzekę czekają na nas przeszkody w postaci zwalonych drzew, kamieni i wypłyceń. Po drodze mijamy osadę Trzyniec (227 km). Kontynuujemy do pierwszej krótkiej przenoski przy stawach rybnych w Starej Brdzie (222 km). Kilkaset metrów dalej do dyspozycji kajakarzy pole namiotowe z wiatą na ognisko, toi – toiem, bezpośrednio na brzegu z zacienionymi miejscami. Ten jedenasto kilometrowy odcinek jest często przez kajakarzy omijany za względu na niski stan wody, co zmusza do holowania kajaków.

Dzień 2
Środa (Stara Brda – Nowa Brda 14km ok. 5-6 godzin)

Stara Brda
Czwartek(222km) – większość spływów rozpoczyna się właśnie z tego miejsca, ze względu na wystarczający poziom wody w rzece. Płyniemy wśród dziewiczej przyrody – na meandrującej Brdzie napotykamy na zwalone drzewa, głazy, które mijamy bez większych trudności. Przepływamy przez osadę Żołna (215km ), a kawałek dalej obok leśnictwa (213km), gdzie możemy skorzystać z pola biwakowego. Rzeka na tym odcinku nie przekracza 1 metra głębokości. Dopływamy do osady Nowa Brda (208km), gdzie na łączce za nieczynnym mostem kolejowym znajduje się miejsce na biwak (wiaty, toi-toi, miejsce na ognisko).

Dzień 3
Piątek (Nowa Brda – Rzewnica 18km ok. 5-7 godzin)

Nowa Brda (208km) – za osadą rzeka zwęża się, płynąc wśród zarośniętych brzegów. Po połączeniu z Modrą zauważalny jest wyższy stan wody. Na 202 km mijamy kolejne leśne pole biwakowe w Folbrychcie, za którym zaczyna się przełomowy odcinek Brdy – Rezerwat Przytoń. Powstał on w 1984 roku w celu ochrony połaci buczyny oraz rzadkich gatunków roślin np. marzanki wonnej, bluszczu pospolitego. Odcinek ten urzeka swoim krajobrazem i walorami przyrodniczymi. Uważany jest za najpiękniejszy fragment Brdy. Przepływamy obok ujścia rzeki Rudej, a następnie obok Rezerwatu Osiedle Kormoranów (197km). Po wypłynięciu z lasu Brda ma wygląd wąskiego jeziora. Przepływamy pod mostem drogowym na trasie z Przechlewa do Rzeczenicy – Dolinka – (195km), gdzie możemy zakończyć spływ lub kontynuować do pola biwakowego w Rzewnicy (190km) na prawym brzegu Jeziora Szczytno.

Dzień 4
Sobota (Rzewnica – Sąpolno 19km ok. 5-7 godzin)

Rzewnica (190km) – po rozpoczętym ciągu trzech jezior – Szczytno, Szczycienko, Końskie mijamy most łączący osady Szczytno i Zawada (185km) i dopływamy do ujścia Jeziora Końskiego, gdzie znajduje się przechlewski ośrodek OKSiR z polem biwakowym (182km). Przy wietrznej pogodzie na powyższym odcinku możemy zmierzyć się z dużymi falami. Po przepłynięciu jezior Brda wpływa w koryto rzeki o leniwym nurcie, gdzie na brzegach przeważają pola i łąki. Mijamy most drogowy między wsiami Jemielno i Płaszczyca (176km), następnie most kolejowy (171,5km), aby z lewej strony przepłynąć ujście Lipczynki (171km) i po 300 metrach dopłynąć na pole biwakowe we wsi Sąpolno (171km).

Dzień 5
Niedziela (Sąpolno – osada Kokoszka 17km ok. 4-6 godzin lub do bazy w Swornegaciach 5-7 godzin)

Od Sąpolna do Jeziora Charzykowskiego Brda płynie niezmiennym, raczej leniwym nurtem. Po 6 kilometrach wiosłowania, tuz za mostem w Ciecholewach (165km) wpływamy w leśne ostępy i krajobraz zmienia się na bardziej urozmaicony niż dotychczas. Po opuszczeniu lasu czeka nas krotka przeprawa fragmentem Jeziora Charzykowskiego. Na przeciwległym brzegu usytuowane są ośrodki wypoczynkowe – Bachorze, Funka, Charzykowy (bardzo popularna miejscowość turystyczna, znana w całej Polsce, jako kolebka żeglarstwa). Ze względu na zmienność warunków, a w szczególności powstawania niebezpiecznej fali, nie polecamy płynięcia do wyżej wymienionych miejscowości przez środek jeziora. Jeśli jednak zaplanowaliśmy tam nocleg radzimy, aby trzymać się w bezpiecznej odległości od brzegu. Wiosłujemy z lewej strony jeziora w kierunku wsi Małe Swornegacie (157,5km), gdzie możemy zaparkować na plaży, pożywić się w restauracji i obejrzeć nowo wybudowany most zwodzony.

 
e-mail: Tadeusz Kunikowski
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego