O obiektach - Klub turystyki "Noteć"

K l u b      T u r y s t y k i     "N o t e ć"
  księga gości
  o szkole
  drukuj stronę
Szukaj
RODO
Idź do spisu treści

Menu główne:

O obiektach

Projekty unijne > Panoramy sferyczne 5 obiektow LGD 2014 rEkomuzeum Doliny Noteci

Ekomuzeum to autentyczne, rzeczywiste, związane z lokalną tradycją i angażujące lokalną społeczność muzeum „małej ojczyzny". W jego skład wchodzą obiekty zabytkowe i miejsca pamięci, przekazujące historię i kulturę regionu, „żywe" prezentacje dziedzictwa, cykliczne imprezy związane z bogactwem kulturowym i obyczajami mieszkańców, interaktywne warsztaty i pokazy bazujące na lokalnych zasobach oraz siatka oznakowanych szlaków i ścieżek ułatwiająca komunikację między atrakcjami.
Ekomuzeum jest więc siecią „rozproszonych w terenie obiektów, tworzących żywą kolekcję obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców. Wyjątkowy charakter regionu jest prezentowany jako wypadkowa warunków naturalnych i działalności ludzi, historycznej i obecnej", (za: www.ekomuzea.pl)
Ekomuzeum Doliny Noteci to przedsięwzięcie, którego wdrożenie zakłada Lokalna Strategia Rozwoju „Łączy nas Noteć", a w którego realizację może włączyć się każdy, kto chce stworzyć atrakcyjną ofertę turystyczną bazującą na lokalnych walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych powiatu nakielskiego, bowiem - z założenia - jest to przedsięwzięcie oddolne, budowane w oparciu o doświadczenie i wiedzę mieszkańców, pielęgnujące rodzime tradycje, czerpiące z lokalnej historii, przekazujące kulturę regionu z pokolenia na pokolenie. Do tej pory zlokalizowanymi atrakcjami Ekomuzeum Doliny Noteci są:
• Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie,
• Gospodarstwo pasieczne, rolne, leśne w Studzienkach,
• Gosoodarstwo oszczelarskie ..Bartnik" w Konstantowie.
• Horodeccr M.T. Gospodarstwo agroturystyczne w Olszewce.
• Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Klar.- Prillowej w Kcyni:
• Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią,
• Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna,
• Ogród nad jeziorem w Wąsoszu,
• Szubiński Dom Kultury.
Pod koniec 2012 r. do sieci „muzeum bez murów" przyłączone zostały kolejne 4 atrakcje:
• Restauracja „Gęsia Dolina" w Ślesinie.
• Świetlica „Szklany Tur" w Turze.
• Kościół rzymskokatolicki pw. św. Bartłomieja Apostola w Samokleskach Dużych.
• „Ranczo u Amadeusza" w Bielawach.
Opis obiektów umieszczonych na zdjęciach w pokazie umieszczonym poniżej

   Kształtownik do wiercenia kloszy

   Forma z okresu dwudziestolecia międzywojennego do produkcji ręcznej. Służy do produkcji krótkiej serii na półautomacie szklarskim

   Eksponaty ze szkła zgromadzone na wystawie hutnictwa szkła w Turze m. in. bryła szkła utworzona ze spustu masy szklanej z wanny oraz fotografie i dokumenty związane z działalnością huty na przełomie ponad stuletnich tradycji hutnictwa.


   Surowce do zestawu szklarskiego:


 sulfat (Na2S04),
 stłuczka,
 piasek (SiO2),
 dolomit (CaC03 - MgC03),
 soda (Na2C03),
 skaleń,
 mączka wapienna (CaC03).   „Gęsia Dolina” to restauracja, prowadzona z pasją i poszanowaniem tradycji . Wstępujących w gościnne progi ślesińskiego lokalu klientów witają wesołe gąski Balbinki. Specjalność restauracji stanowią bowiem regionalnie wytwarzane, tradycyjne potrawy z gęsiny, w tym m.in. półgęsek, czernina na gęsinie, gęsia noga w warzywach duszona oraz gęsia okrasa. W lokalu znajduje się także kredens z lokalnymi produktami, wśród których znaleźć można marchwiany konfitur, piwo nakielskie oraz domowe krówki cioci Tekli.

   Widok sali z oryginalnym starym piecem kaflowym, w którym został zamontowany kominek. Na pierwszym planie znajduje się regał z zabytkowymi przedmiotami użytecznymi m. in. żelazkiem na węgiel drzewny, samowarem, lampą.

   Widok drugiej sali z zabytkowym kredensem i zegarem

   Widok sali z  barem i ozdobnymi meblami – pamiątką rodzinną właścicieli (komoda, szafa, lampa)

   Widok sali z zabytkowym oryginalnym starym piecem kaflowym, w którym został zamontowany kominek. Na pierwszym planie znajduje się miniatura wozu drabiniastego, za nim widać regał z zabytkowymi przedmiotami użytecznymi m. in. żelazkiem na węgiel drzewny, samowarem, lampą   Na pierwszym planie widzimy tarczę i wbite w nią strzały przeznaczone do strzelania z łuku, na drugim planie widnieje stanowisko z tarczą drewnianą i tomahawkiem,  w tle przechadza się zaprzyjaźniony z gospodarzami bocian.

   Na pierwszym planie widzimy tarczę i strzały przeznaczone do strzelania z łuku, na drugim planie widnieje stanowisko z tarczą drewnianą i wbitym w  nią tomahawkiem,  w tle widzimy namiot indiański zwanym tipi.

   W tle widzimy klatki, w których znajdują się psy m. in. "Ippon" - pies rasy Akita, która jest myśliwską rasą szpiców japońskich, przeznaczoną pierwotnie do polowania na grubą zwierzynę oraz psy rasy Siberian Husky: Szaman i Akira.

   Na pierwszym planie znajdują się cztero i trzykołowy wózek do psich zaprzęgów.

   Sanie do psich zaprzęgów. Prócz zastosowań transportowych, psie zaprzęgi wykorzystywane są w sporcie i w rekreacji. W tych przypadkach zadaniem zaprzęgu jest ciągnięcie pojazdu przewożącego pojedynczego człowieka.

   W tle widzimy klatki, w których znajdują się psy m. in. "Ippon" - pies rasy Akita, która jest myśliwską rasą szpiców japońskich, przeznaczoną pierwotnie do polowania na grubą zwierzynę oraz psy rasy Siberian Husky: Szaman i Akira.

   Na pierwszym planie znajduje się czterokołowy wózek, z jego lewej strony sanie zaprzęgowe a w tle trójkołowy wózek zaprzęgowy.
   Gospodarstwo agroturystyczne oferuje pole golfowe oraz salę biesiadną w odrestaurowanej stodole. Na zdjęciu widzimy staw znajdujący się na polu golfowym


   Dziedziniec, na którym znajdują się stoły biesiadne

   Stara Stodoła w której znajduje się sala bankietowa na 80 osób. W tle widzimy kominek oraz stylowy kredens z lat dwudziestych XX wieku

   Stara Stodoła w której znajduje się sala bankietowa na 80 osób. W tle widzimy kominek oraz stylowy kredens z lat dwudziestych XX wieku

   Na pierwszym planie widzimy bardzo okazały kominek, w tle stylowy kredens z lat dwudziestych XX wieku

 
e-mail: Tadeusz Kunikowski
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego