Rurzyca 2 dni - Klub turystyki "Noteć"

K l u b      T u r y s t y k i     "N o t e ć"
  księga gości
  o szkole
  drukuj stronę
Szukaj
RODO
Idź do spisu treści

Menu główne:

Rurzyca 2 dni

Splywy kajakowe > 2021

Długość rzeki: 25 km

   Prawy dopływ Gwdy, do której uchodzi w miejscowości Krępsko, tuż przed bazą sprzętową naszej wypożyczalni kajaków. Ta krótka rzeka odprowadza wody sześciu wyjątkowo pięknych wąskich jezior rynnowych, a swoje źródła bierze w bardzo urokliwym rezerwacie przyrody „Diabli Skok”, położonym około 5 km na północ od wsi Szwecja.

   Dla kajaków Rurzyca dostępna jest na całej swej długości, jednak najwyżej położonym punktem do którego można dojechać i zwodować kajaki nad Rurzycą są Trzebieszki. Natomiast chcąc podziwiać uroki niezwykle pięknego rezerwatu „Diabli Skok” trzeba do niego podpłynąć 5 km „pod prąd” (2 jeziora połączone krótkimi strugami), do czego zachęcamy miłośników przyrody i pięknych widoków. Rezerwat ten, zajmujący 11,62 ha powierzchni, chroni rosnący na stromych zboczach wąwozu starodrzew bukowy i mieszany, mchy i wątrobowce oraz liczne źródła, dające początek Rurzycy. Również na samej trasie do rezerwatu czeka nas wiele ciekawych widoków, dla których warto tam popłynąć. Możemy do nich zaliczyć m.in. zupełnie inną barwę wody jeziora Krąpsko Małe.

    Na całej długości Rurzyca otoczona jest pięknymi lasami i wraz z krystalicznie czystymi rynnowymi jeziorami stanowi perełkę wśród szlaków kajakowych. Jedna z najczystszych rzek w Polsce, z wodami I klasy czystości i piaszczystym dnem. Jest płytka i bardzo łatwa, praktycznie bez przeszkód na całej długości

Propozycja spływu 2-dniowego:

1 etap:  Rez. Diabli Skok – St. Wrzosy
12 km
2 etap: Stanica Wrzosy – Krępsko 12 km
 

 
e-mail: Tadeusz Kunikowski
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego